301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Şubat 2019 - Çarşamba 19:05
 
(AFİMED) Başkanı Ömer Elçi, 13 Şubat Dünya Radyo Günü ile ilgili açıklama yaptı.
Gündem Haberi


 

Afyonkarahisar İnternet Medyası Radyo ve Televizyonlar Derneği (AFİMED) Başkanı Ömer Elçi, 13 Şubat Dünya Radyo Günü ile ilgili bir açıklama yaptı.

AFİMED Başkanı ve Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) İl Temsilcisi Ömer Elçi, 13 Şubat Dünya Radyo Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Radyonun geçmişte olduğu gibi günümüzde de en hızlı ve yaygın haberleşme sistemlerinden birisi olduğu vurgusunu yapan ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde radyoların gücünü ve etkisini net ve açık olarak görüldüğünü belirten Başkan Ömer Elçi, son yıllarda ise radyocuların büyük sıkıntı içerisinde olduklarını kaydetti.

Radyoculuğa dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de destek verilmesi ve önünün açılması gerektiğini belirten Başkan Elçi, "Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Birleşmiş Milletler Radyosu'nun kuruluş günü olan 13 Şubat'ı Dünya Radyo Günü ilan etmiştir. Radyolar geniş kitlelere ulaşan en büyük iletişim aracı olma özelliğini taşımaktadır. Radyo sestir. Radyo yalındır radyolar herkese ve herkesime sesini duyurmak şansı verecek kadar da demokratiktir. Radyo, hızlı ve anında haberin yanında dinleyicisinin sorununu ve yalnızlığını paylaşan bir dosttur. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) sorunları ve telif ücretleri altında ezilmektedir. Gazeteler resmi ilan payı alıyor. Radyolar ise bu imkandan mahrumdur. Bir radyo 4 ayrı kuruma telif hakkı ödüyor. Aldığı reklamlardan RTÜK payı ödüyor ve çok sayıda vergi ödemesi yapıyor. Personel ücreti, cihazların bakım onarımı ve benzeri giderleri karşılaması günümüzde çok zor. Bu ortamda İlimizdeki 8 radyo ayakta kalmaya çalışıyor. En kısa zamanda telif haklarının tek çatı altına toplanıp, radyoların gelirine göre yeniden düzenlenmesi lazım, radyoların resmi ilanlardan pay almaları sağlanmalıdır, ayrıda yerel yönetimlerinde radyolara ilan desteği vermesi elektrik ücret indirimi sağlanması gerekmektedir. Bu vesileyle eğitimin, toplumsal tartışmanın, düşünce özgürlüğünün taşıyıcısı ve dünyanın en yaygın kullanılan kitle iletişim aracı radyolarımızın ve değerli radyo yayıncısı dostlarımızın bu gününü kutlar, başarılarının devamını dilerim. Devlet desteği olmadan 1993 yılından beri hayatlarını sürdürebilmesi için bütün radyocuların tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devletten yeterli desteği görmesini dilerim" diye konuştu. 

 
Kaynak: Editör: afyonarmonihaber
 
Etiketler: , (AFİMED), Başkanı, Ömer, Elçi,, 13, Şubat, Dünya, Radyo, Günü, ile, ilgili, , açıklama, yaptı.,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 07.12.2019
Bugün
-4° -
Pazar
-2° -
Pazartesi
-1° -
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Afyon

Güncelleme: 06.12.2019
İmsak
06:26
Sabah
07:54
Öğle
12:54
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:06
Arşiv Arama
Haber Yazılımı